reklama

Prečo nebudem voliť Martina Klusa za banskobystrického župana

V blogu z pohľadu voliča vysvetľujem svoje dôvody, prečo nebudem voliť Martina Klusa za banskobystrického župana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Politológ Martin Klus sa prvýkrát o vstup do aktívnej politiky pokúsil už v roku 2009, keď za stranu SaS kandidoval vo voľbách na poslanca zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja, zvolený ale nebol. Počiatočným neúspechom sa nenechal odradiť a kandidoval aj v novembri roku 2010 vo voľbách do Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Tento raz už ale kandidoval ako nezávislý a zvolený opäť nebol.

Prečo ten náhly prechod Martina Klusa od strany SaS k nezávislosti? Začiatkom roku 2010 totiž Gabriel Šípoš vo svojom blogu upozornil na konflikt záujmov, v ktorom sa Martin Klus ocitol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na jednej strane totiž komentoval ako nezávislý politológ v médiách dianie na slovenskej politickej scéne a pritom sám bol kandidátom politickej strany SaS v župných voľbách a zároveň bol tímlídrom SaS pre vnútornú bezpečnosť. Následne sa SaS od Klusa dištancovala a spoluprácu s ním ukončila.

Martin Klus sa však svojho vstupu do aktívnej politiky nevzdal a v roku 2014 kandidoval opäť vo voľbách do Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, jeho tretí pokus o zvolenie bol úspešný a Martin Klus sa stal mestským poslancom. Ale… Martin Klus v týchto voľbách kandidoval ako nezávislý kandidát a jeho volebným heslom sa stalslogan: „Prvé mesto bez vplyvu politických strán“. O to väčšie bolo prekvapenie Bystričanov, ktorí sa len tri týždne po voľbách, dozvedeli, že doteraz nezávislý a, podľa volebných plagátov, politické strany nepreferujúci Martin Klus, vstupuje oficiálne do politickej strany SaS.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tu je prvý dôvod, prečo Martina Klusa nebudem voliť za župana: Nemôžem totiž veriť niekomu, kto verejne deklaruje svoju nezávislosť od politických strán a nechá sa voličmi zvoliť ako nezávislý kandidát a ktorý potom tým istým voličom, čo ho volili ako nezávislého kandidáta, tri týždne po voľbách oznámi s úsmevom na tvári, že vstupuje do politickej strany.

Zaujímavé je, že hoci je Martin Klus už dva roky oficiálne členom politickej strany, zároveň je aj, podľa svojho oficiálnehoživotopisu, predsedom rady mimovládnej organizácie Aliancia nezávislých. Aliancia nezávislých o sebe uvádza, že združuje občanov, ktorých cieľom je: „...politickými aj nepolitickými prostriedkami, avšak zásadne mimo politických strán, napomáhať rozvoju nielen nášho mesta, ale aj širšieho regiónu či dokonca štátu.“ Fakt, že práve politický straník Martin Klus je predsedom Aliancie nezávislých napovedá veľa o Klusovom chápaní resp. nechápaní politickej nezávislosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhý dôvod, prečo nebudem voliť Martina Klusa za župana je ten, že je oficiálnym kandidátom politickej strany, ktorej predseda Richard Sulík sa o mne v roku 2015 vyjadril, a teraz sa vopred ospravedlňujem za použité vulgarizmy, že na mňa „j*b*“. Vo februári 2015 sa na Slovensku konalo Referendum o ochrane rodiny, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu a v ktorom sa Slováci mali možnosť vyjadriť k ochrane tradičnej rodiny. Referendum bolo nakoniec pre nízku účasť neplatné. Počas volebnej noci prišiel do štábu odporcov referenda aj Richard Sulík a obliekol si tričko s vulgárnym nápisom: „JBM ALIANCIU ZA RDN“ a okomentoval to slovami: „Myslím si, že to bol celkom vtipný odkaz pre Alianciu za rodinu...“ Mne osobne to vtipné nepripadalo a ani nepripadá. Síce som nebola a ani nie som členom Aliancie za rodinu, ale kampaň sme s manželom nielen finančne podporili, ale sme aj napríklad, keď sme sa vracali z návštevy v Bratislave, viezli volebné letáky Aliancie za rodinu do Banskej Bystrice našim známym, ktorí sa na kampani aktívne podieľali. Takže dá sa povedať, že aj ja som tá Aliancia, ktorú Sulík j*b*. Richard Sulík sa neskôr, po vlne kritike, ktorá sa na neho za spomenuté tričko vzniesla, ospravedlnil, ale to nič nemení na fakte, že je smutné, keď sa vrcholový politik takým vulgárnym a dehonestujúcim spôsobom vyjadruje o ľuďoch len preto, že majú na určité veci iný názor ako on a neboja sa ho verejne vysloviť, či ho verejne obhajovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tretím dôvodom, prečo nebudem voliť Martina Klusa za župana je jeho spolupráca s rodinou banskobystrických podnikateľov Karovcov. Najviditeľnejším členom rodiny Karovcov je podnikateľka Erika Karová, ktorá v roku 2014 v komunálnych voľbách kandidovala spolu s Martinom Klusom v rámci už spomenutej Aliancie nezávislých. Erika Karová síce do mestského zastupiteľstva, narozdiel od Martina Klusa, zvolená nebola, ale odvtedy ich vzájomná spolupráca úspešne pokračuje. Pre obidvoch je to totiž výhodné spojenectvo. Martin Klus je verejne známy aj mimo Banskej Bystrice a má kontakty na politikov v Bratislave. A sú to práve Klusove kontakty, ktoré môžu Erike Karovej otvoriť dvere do „veľkej“ politiky, keďže ona sa svojimi politickými ambíciami vôbec netají. Na druhej strane Erika Karová si ako úspešná podnikateľka založila vlastné regionálne tlačené aj internetové médium, v ktorom pravidelne dostáva priestor na prezentáciu aj Martin Klus. Netreba tiež zabúdať, že pani Karová má aj vynikajúce finančné zázemie. Vlastný kapitál jej spoločnosti predstavuje, podľa údajov stránky finstat.sk sumu viac ako 2 milióny eur. Pani Karová tak oplýva nemalým finančným kapitálom, ktorý sa Martinovi Klusovi v nadchádzajúcej volebnej kampani, ktorá bude určite finančne náročná, môže len a len zísť. Kameňom úrazu však môžu byť nielen podnikateľské aktivity pani Karovej, ale aj minulosť jej manžela. V Banskej Bystrici v poslednej dobe rezonuje problematika výstavby malých vodných elektrární na Hrone. Proti výstavbe sú občania, ekologickí aktivisti, mestskí poslanci, vedenie mesta. Aj Martin Klus sa ako mestský poslanec prezentuje na verejnosti ako odporca malých vodných elektrární. Na druhej strane však spolupracuje s podnikateľmi Karovcami, ktorí sú sami investormi malých vodných elektrárni na hornom toku Hrona.

Čudujem sa strane SaS, že prostredníctvom Martina Klusa kooperuje s podnikateľmi Karovcami, pretože spolupráca s nimi je pre politickú stranu ako odistený granát, ktorý môže kedykoľvek vybuchnúť. To sa stane, keď na verejnosť preniknú všetky informácie ohľadom, nielen, podnikateľských aktivít Karovcov, ako napr.kauza údajného neoprávneného predaja majetku nemocnice vo Veľkom Krtíši z roku 2009, v ktorej figurujú aj mená Ján Kara a Erika Karová.

A posledný dôvod, prečo nebudem voliť Martina Klusa za župana je ten, že šanca, že práve on porazí Mariána Kotlebu je podľa mňa minimálna. Za všetko hovoria nielen čísla: v parlamentých voľbách v marci 2016 Martin Klus získal 21 513 preferenčných hlasov – Marián Kotleba získal 156 355 preferenčných hlasov. Čo to, nám napovie aj facebook: Martin Klus – 3 076 ľuďom sa to páči, Marián Kotleba – 77 095 ľuďom sa to páči. Viem, sú to čísla v rámci celého Slovenska, nie sú ohraničené na Banskobystrický kraj, ale aj tak nám napovedajú veľa o jednotlivých kandidátoch na župana a ich popularite medzi občanmi.

Navyše Marián Kotleba už dávno pochopil, že voľby nielen v Banskobystrickom kraji mu vyhrajú práve konzervatívne založení voliči, aj preto sa otvorene hlási ku kresťanstvu a tradičným hodnotám.

V apríli 2016 počas diskusie s Martinom Klusom na TA 3, Marián Kotleba neváhal upozorniť na kauzu Klusovho plagiátorstva. Tak si myslím, že Marián Kotleba nezaváha ani počas volebnej kampane a Klusovi pripomenie nielen Sulíkovu aféru s tričkom JBM, ale určite vytiahne aj tému LGBTI agendy. Bude zaujímavé sledovať ako to liberáli odkomunikujú. Ale jednoducho povedané, liberál Kotlebu v Banskobystrickom kraji nikdy neporazí.

Aby som to zhrnula: Martin Klus je mladý, ambiciózny, úspešný, ani nie v 30 rokoch získal akdemický titul docenta, o niečo neskôr sa stal prorektorom, neskôr mestským poslancom, potom poslancom NR SR...Úplná success story. Len v tej jeho success story mi niečo chýba. Chýba mi tam nielen jeho väčšie zanietenie pre náš kraj, z jeho blogov a facebookovských príspevkov cítim totiž skôr jeho zanietenosť pre zahraničnú politiku, čo je asi pochopiteľné, keď je tímlídrom SaS pre zahraničnú politiku. Ale čo je pre mňa ešte podstatnejšie, chýba mi tam aj niečo, kvôli čomu by som mohla povedať: Klobúk dolu, pán Klus. Za toto Vás obdivujem. Tak toto sa Vám v živote naozaj podarilo. Kvôli tomuto Vás pôjdem voliť. Ja to tam však nevidím a tak si pomyselný klobúk nechávam na hlave.

Kandidátovi pred ktorým ten pomyselný klobúk skladám z úcty a obdivu z hlavy bude venovaný môj ďaľší blog. A Marián Kotleba to nebude.

Andrea Súlovcová

Andrea Súlovcová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Vyštudovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. S manželom už 13 rokov žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne som pôsobila v mimovládnom sektore, v oblasti regionálneho rozvoja. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu